Ile kosztuje podróż do Azji? Budżet na 8 miesięcy – podsumowanie

Ile wydajecie dziennie? Ile was ta podróż kosztowała? Ludzie spotkani w trakcie i po podróży pytali się częściej o kasę niż o nasze imiona. Dlatego zawsze odpowiadaliśmy, że Andrzej i Bożena. Mamy wszystko policzone co do jednego ciaka. Nie tylko dlatego, żeby zaspokoić ciekawość innych. Taki był nasz cel od początku. Nasza podróż miała trwać tyle, na ile starczy kasy i sił. Jednego i drugiego starczyło na ponad 8 miesięcy.

Bierz i czytaj!

10 azjatyckich wspomnień, czyli najlepsze momenty 2015 roku

Wreszcie zabieramy się za podsumowania naszej azjatyckiej podróży. Moment idealny – toż gdyby na koniec roku jakiegoś podsumowania nie sklecić, ujma na honorze murowana 🙂 Ale co to był za rok! Pełen kurzu, uśmiechów, słońca, pęcherzy na stopach i azjatyckich szaleństw. Pełen dobrych i głupich pomysłów, górskich wędrówek i wystawionych do góry kciuków. Pełen skośnych śmiejących się oczu, zębów ubrudzonych czerwonym betelem; rok pachnący ryżem, kadzidłami, mango i rozgrzanym asfaltem.

Bierz i czytaj!

Birmańskie opowieści

Birma to taka trochę Grabina z M jak Miłość. Na każdym kroku spotykasz tam pracowitego, sympatycznego i wesołego Marka Mostowiaka. Zaś wszystkie kobiety przypominają żonę Lucjana (czyli Barbarę), w wersji śmieszkującej (z siebie, z ciebie, ze wszystkiego). No i jak to w Grabinie, często przytrafiają się w Birmie nieoczekiwane zbiegi akcji. Nikt nie wpada w kartony, choć bywa równie absurdalnie i wesoło.Bierz i czytaj!

11 oznak azjatyckiego przyzwyczajenia

Właśnie mija piąty miesiąc naszej podróży. Zdążyliśmy przemierzyć Indie, objechać Sri Lankę, poznać dogłębnie Birmę, skosztować Tajlandii, dotrzeć do Malezji. Zdążyliśmy też… nasiąknąć nieco tutejszymi zwyczajami i przyzwyczaić się do niektórych podróżniczych niewygód. Choć ciężko wrzucić wszystkie azjatyckie kraje do jednego worka, to istnieją takie zachowania, które powtarzają się na wielu szerokościach geograficznych tego zwariowanego kontynentu. Dodajmy – zachowania, które naprawdę wchodzą w krew! Jesteśmy niczym kameleony, ale uwierzcie – po pewnym czasie też zaczęlibyście nazywać azjatyckie dziwactwa jedyną słuszną normalnością.

Bierz i czytaj!

Drugie oblicze Birmy, czyli co kryje się za turystyczną kurtyną

Birma czyli Mjanma. Górzysto-równinny kraj południowo-wschodniej Azji, na wschodzie graniczący z Tajlandią i Laosem, na północy z Chinami i Indiami, na zachodzie z Bangladeszem i Zatoką Bengalską zaś na południu z Morzem Andamańskim. Oferuje wiele, nietknięte ludzką ręką góry na północy i zachodzie, bogatą, intensywnie zieloną roślinność, dziewicze plaże, miliony buddyjskich pagód.

Bierz i czytaj!