Ile kosztuje podróż do Azji? Budżet na 8 miesięcy – podsumowanie

Ile wydajecie dziennie? Ile was ta podróż kosztowała? Ludzie spotkani w trakcie i po podróży pytali się częściej o kasę niż o nasze imiona. Dlatego zawsze odpowiadaliśmy, że Andrzej i Bożena. Mamy wszystko policzone co do jednego ciaka. Nie tylko dlatego, żeby zaspokoić ciekawość innych. Taki był nasz cel od początku. Nasza podróż miała trwać tyle, na ile starczy kasy i sił. Jednego i drugiego starczyło na ponad 8 miesięcy.

Bierz i czytaj!

10 azjatyckich wspomnień, czyli najlepsze momenty 2015 roku

Wreszcie zabieramy się za podsumowania naszej azjatyckiej podróży. Moment idealny – toż gdyby na koniec roku jakiegoś podsumowania nie sklecić, ujma na honorze murowana 🙂 Ale co to był za rok! Pełen kurzu, uśmiechów, słońca, pęcherzy na stopach i azjatyckich szaleństw. Pełen dobrych i głupich pomysłów, górskich wędrówek i wystawionych do góry kciuków. Pełen skośnych śmiejących się oczu, zębów ubrudzonych czerwonym betelem; rok pachnący ryżem, kadzidłami, mango i rozgrzanym asfaltem.

Bierz i czytaj!

11 oznak azjatyckiego przyzwyczajenia

Właśnie mija piąty miesiąc naszej podróży. Zdążyliśmy przemierzyć Indie, objechać Sri Lankę, poznać dogłębnie Birmę, skosztować Tajlandii, dotrzeć do Malezji. Zdążyliśmy też… nasiąknąć nieco tutejszymi zwyczajami i przyzwyczaić się do niektórych podróżniczych niewygód. Choć ciężko wrzucić wszystkie azjatyckie kraje do jednego worka, to istnieją takie zachowania, które powtarzają się na wielu szerokościach geograficznych tego zwariowanego kontynentu. Dodajmy – zachowania, które naprawdę wchodzą w krew! Jesteśmy niczym kameleony, ale uwierzcie – po pewnym czasie też zaczęlibyście nazywać azjatyckie dziwactwa jedyną słuszną normalnością.

Bierz i czytaj!

Co warto zobaczyć na Cejlonie? Sri Lanka BARDZO subiektywnie

Są na Sri Lance miejsca piękne. Są też takie totalnie przereklamowane, do których mimo wszystko zjeżdżają tłumy turystów. Trochę nas denerwują te zachwyty nad każdym lankijskim kamyczkiem, górką i kawałkiem plaży, z której da się wejść do wody, dlatego też, specjalnie dla Was, przygotowaliśmy (prawdopodobnie najgorszy na świecie) przewodnik po atrakcjach Sri Lanki. Niech się schowa Lonely Planet i Tripadvisor – Marta i Damian mówią, jak jest!

Bierz i czytaj!

Subiektywny przegląd plaż aka poszukiwanie plaży pana Pawła. Indie i Sri Lanka

Przez całą podstawówkę ojciec zabierał mnie i brata zawsze do tego samego fryzjera. Był nim jego kuzyn Paweł, który strzygł naszą trójkę w swojej przerobionej na salon fryzjerski piwnicy. Jedną ze ścian salonu zdobił ogromny malunek, który utkwił mi w pamięci i katuje mnie przez całe życie. Była to ogromna, bezludna plaża, z nieskazitelnie czystym i spokojnym morzem. Przez pół ściany zwisała palma kokosowa, pod którą stała mała rybacka łódka. No po prostu raj. Ciął mi Paweł grzywkę i pekaesy, a ja przez cały czas gapiłem się jak zaczarowany w plażę na ścianie. Zawsze, szczególnie gdy wpadaliśmy do Pawła jesienią i zimą, miałem taką fazę, że wstaję, biorę rozbieg, skaczę przez tą ścianę i na chwilę zmykam, aby wygrzać tyłek na gorącym piasku. Aż razu pewnego postanowiłem – kurcze, odnajdę ją kiedyś!

Bierz i czytaj!

Sri Lanka. Budżet, ceny, informacje praktyczne

To będzie praktyczny wpis o kasie, jaką wydaliśmy na Sri Lance. Napiszę ile kosztował nas 19-dniowy pobyt na Cejlonie, jak i za ile się tam dostaliśmy, jak i za ile ogarnęliśmy wizę. Ile dziś kosztują przykładowe produkty, usługi i opłaty wstępów na Sri Lance. Na koniec o tym, gdzie przepłaciliśmy i jakie triki wykorzystywaliśmy, aby oszczędzić na wyspie. Enjoy!

Bierz i czytaj!

Kciukiem po Cejlonie. Jak działa autostop na Sri Lance?

Dawno, dawno temu, za siedmioma blogami, w dalekiej krainie internetów wyczytałam, że autostop na Sri Lance praktycznie nie istnieje. Że kierowcy nie rozumieją idei, że biorą od autostopowiczów pieniądze, że transport publiczny jest bardzo tani, dlatego też podróżowanie z wyciągniętym kciukiem nie ma za bardzo sensu. Czy tak jest naprawdę? Cóż, czas obalić mity (o ile ktoś jeszcze w nie wierzy)!

Bierz i czytaj!

Sri Lanka, jakiej (być może) nie znacie

Pierwszą stopę na lankijskiej ziemi jakieś 2700 lat temu postawili Indusi. Szczególnie zapamiętano jednego – Sinhala, stąd dzisiejsza większość Lankijczyków to Syngalezi mówiący po syngalesku. Do 1200 roku naszej ery było miło i spokojnie. Potem na Syngalów najechali Tamilowie, a od 1505 po terenach dzisiejszej Sri Lanki pałętali się Europejczycy, głównie Portugalczycy, Holendrzy i Brytyjczycy. Ci ostatni, w 1815 roku po całkowitym podbiciu wyspy nazwali ją Cejlonem. Sri Lanka swoją niepodległość odzyskała dopiero w 1948 roku. Można byłoby rzec, że nie mieli łatwego życia mieszkańcy tej słynącej z herbaty, kauczuku i palmy kokosowej krainy. Niestety, później wcale nie było lepiej.

Bierz i czytaj!