Diabelski Didi Senft i jego pojechane muzeum

Bardzo lubimy ludzi, którzy mają oryginalne hobby. Takich pozytywnych świrów, pasjonatów – zawiadiaków, którzy poświęcają życie na rzeczy nadające się na pierwszy rzut oka tylko do Teleexpressu. I tak mieszkaliśmy z Dorotą, co wysyła wiertarki w kosmos, kumplujemy się z Izą, która wymiata w korfball (w coo?), a ostatnio na blablacar wieźliśmy Michała, który kolekcjonuje ręczniki (pytaliśmy, czy jeździ autostopem przez galaktykę, ale chyba nie załapał).  I kiedy wydawało nam się, że w życiu to już widzieliśmy wszystko i nic nas nie zdziwi – trafiliśmy do Storkow. Czyli do wsi wielkości Pcimia Dolnego, leżącej pomiędzy Berlinem a polską granicą, której kolorów, niczym pędzlem na płótnie bezbarwnych wsi, dodaje Didi Senft wraz ze swoim odjechanym muzeum kuriozów rowerowych.

Bierz i czytaj!

Frankfurter Hauptfriedhof – tajemniczy ogród skryty w cieniu wieżowców

Cmentarz we Frankfurcie

Mieszkałem we Frankfurcie pół roku. Wystarczająco długo, aby poznać finansową stolicę Europy, odkryć dzielnicę drapaczy chmur na Mainhattanie, fancy plaże na dachach kamienic, miejskie parki, promenady nad Menem, muzea i klimatyczne uliczki dzielnic Sachsenhausen i Bornheim. Tymczasem gdybym miał wskazać jedno miejsce, które zrobiło na mnie największe wrażenie, wskazałbym na główny cmentarz – Frankfurter Hauptfriedhof. Perłę tego miasta, którą omijają turyści i nie doceniają mieszkańcy.   

Bierz i czytaj!

Emigracja do Niemiec krok po kroku

Już ponad pół miliona Polaków pomieszkuje sobie w Niemczech. Mi te kojarzyć się będą z permanentną czystością, uwielbieniem do przestrzegania wszelkich zasad oraz snobizmem i zobojętnieniem Niemców. Jednak czuję do tego kraju pewien sentyment i wdzięczność. Mimo że na koniec naszej przygody w DE Niemko-Polka okradła nas z 900 jurków kaucji (trzymaj się Polaku z dala od rodaków), to w półtora roku udało nam się odłożyć kasę na kilkumiesięczną podróż po świecie i nowy start po powrocie. Poza tym podczas pobytu w DE specjalnie nie biedowaliśmy (a to kraj nietani). Dlatego jeśli ktoś zapyta, zawsze odpowiem, że Niemcy to dobry kraj do zarobkowej emigracji.

Bierz i czytaj!

Jaki jest typowy Hans?

Nie da się wrzucić wszystkich Niemców do jednego worka. Ci młodzi są tacy jak nasi młodzi (MTV, iPhone, Instagram, i te sprawy). Niemieckie babcie są jak nasze babcie, tylko mają dużo kasy i rzadko je widać, bo często jeżdżą na zagraniczne wycieczki. Poza tym, Niemcy to taki kraj, w którym ciężko nie wpaść na imigranta, najczęściej: Turka, Rosjanina, Polaka, Rumuna, Serba czy – uwaga – Chińczyka.

Bierz i czytaj!

9 rzeczy, które chciałbyś wiedzieć o Niemczech, ale boisz się zapytać. Część 1/3

Mieszkaliśmy w Niemczech 18 m-cy. Od sierpnia 2013 do stycznia 2014. Długo, niedługo, jednak jakieś doświadczenie zdobyliśmy. I tym chcemy się podzielić. W podzielonej na trzy wpisy opowieści, przedstawimy taki obraz Niemiec, jaki utrwalił się w naszej pamięci. Będą fakty i opinie. Będą rady i sugestie. Dla tych, którzy Niemiec są ciekawi i dla tych, którzy chcieliby spróbować podobnej do naszej przygody.

Bierz i czytaj!