Wystąpienia / Współpraca

Wystąpienia / Prelekcje / Edukacja

Uwielbiamy opowiadać o naszych wojażach, dzielić się doświadczeniami, inspirować, odkrywać świat dla innych. Zawsze staramy się, aby nasze prelekcje podróżnicze były pełne zabawnych anegdot i ciekawostek na temat poznanych miejsc. Do każdego spotkania podchodzimy indywidualnie, bo cenimy sobie bezpośredni kontakt z naszymi Czytelnikami.

Przeprowadziliśmy dotąd kilkadziesiąt prelekcji dla szkół, uczelni, klubów podróżniczych, występowaliśmy na festiwalach i targach turystycznych. Nawet na uniwerek nas zaprosili 😉 Generalnie nie ma wstydu.

Zaproś nas do swojego miasta – będzie fajnie!

Tematy naszych prelekcji

Azja bez cenzury – historie śmieszne i nieśmieszne

Czas trwania 60-90 min

Przez 8 miesięcy przemierzaliśmy Azję autostopem, skuterem, pociągami, na piechotę. Po drodze graliśmy w bollywoodzkim filmie, pracowaliśmy na malezyjskiej farmie, spaliśmy w wietnamskich domach, piliśmy polską wódkę z Birmańczykami, patrzyliśmy w oczy lankijskim słoniom, okrywaliśmy ścieżki, których nie ma na mapie i pokłóciliśmy się mniej więcej 249 razy.

Opowiemy kilka śmiesznych i kilka mniej śmiesznych historii z Azji. Ale nie ma w nich rajskich plaż ani wzruszających zachodów słońca, o nie. Przygotujcie się na indyjsko-lankijsko-birmańsko-tajsko-malezyjsko-kambodżańsko-wietnamsko-chińsko-kirgiski mix!

Dowiecie się na przykład:

• Co zrobić (a czego nie robić), gdy uwięzi cię wojskowa junta?
• Gdzie można legalnie spożyć marihuanę i dlaczego dodaje się do niej lody śmietankowe?
• Jak złapać na stopa opancerzony wóz sił specjalnych Chińskiej Republiki Ludowej (i przejechać nim 1000 km w jeden dzień)?
• Ile prosiaków można przewieźć na skuterze?
• Czy można podróżować w parze i się nie pozabijać?

Wolontariat w podróży

Czas trwania: 45-60 min

Wolontariat najpierw odmienił naszą ośmiomiesięczną podróż, a potem całe życie. Prelekcja ma dwie części.

W pierwszej z nich opowiemy o pracy na farmie organicznej w malezyjskiej dżungli. Jak wygląda dzień na malezyjskiej farmie? Czy z cytrusów można przygotować środek czystości, a z tybetańskich grzybów eliksir zdrowia? Jak rosną ananasy i co to są liście curry? Dlaczego na wolontariacie spotyka się nieprzypadkowych ludzi i czego można się od nich nauczyć?

W drugiej części opowiemy o niezwykłej wizycie w Kambodży – o wolontariacie w fundacji CPOC oraz akcji „Pocztówka z Kambodży”. Co spotkało nas wśród ryżowych pól Prey Nheak? Czy krótkoterminowe wolontariaty są potrzebne? Jak zorganizować akcję pomocową i czy to ma w ogóle sens?

Chiny autostopem

Czas trwania: 30-60 min

O Państwie Środka z punktu widzenia autostopowicza. Czy łatwo podróżować na kciuka nie znając chińskiego? Jak wygląda rytuał parzenia herbaty i dlaczego trzeba uważać, by nie popełnić faux-pas? Kim są Ujgurzy i ile garbów mają chińskie wielbłądy? Co myśleliśmy o Chinach przed wyjazdem – a co myślimy teraz?

Birma - inny świat

Czas trwania: 30-60 min

Stoisz na rozgrzanej drodze w krainie Arakanu. Kobieta ubrana w kapelusz z kiści bananów z uśmiechem wykrzykuje „mingalaba” i wręcza ci szklankę wody. W tym samym czasie zatrzymuje się dostawca mąki, niepytany proponuje podwózkę do najbliższej wioski. Po drodze na zmianę z bujnymi bambusami mijasz złote pagody.   

To barwa historia o niezwykłym kraju, w którym mężczyźni plują pod nogi czerwoną mazią, a kobiety smarują twarze białą pastą tanaka. W którym ludzie nie patrzą na obcego przybysza jak na biały portfel, a jak na osobę, którą naprawdę chcą poznać. O stolicy, którą w ukryciu w kilka lat wybudowano gdzieś pośrodku pustyni. O przygodach, które mogły wydarzyć się tylko tam, w niezwykłej Birmie.  

Ona i on w drodze, ratuj się kto może! Jak się nie pozabijać w podróży?

Czas trwania: 60 min

Wspólna podróż to nie są drobne ziemniaczki. Na zdjęciach widzicie najczęściej od ucha do ucha uśmiechnięte buzie, romantyczne zachody słońca, dyskretnie skradzione całusy… A co z tym, czego nie widać? Czy naprawdę jest tak różowo? Czy podróżujący przez 8 miesięcy ludzie, którzy widzą się 24h/dobę, wciąż mają prawo się lubić?

O miłości, oddaniu i 1359 azjatyckich kłótniach opowiadamy my, różni jak ogień i woda, jak Cześnik i Rejent, jak niebo i grom, jak Bośnia i Hercegowina, jak roszpunka i schabowy – Marta i Damian. Szczerze i bez zadęcia, na ostro i na łagodnie. 10 rad jak walczyć z kobiecym fochem oraz jeden sprawdzony sposób na marudzącego faceta. Zabierzcie swoją drugą połówkę (może być połówka wyborowej) i przygotujcie się na wybuch podróżniczego romantyzmu! 🙂

Rowerami przez Portugistan

Czas trwania: 60-90 min

Wschód i Zachód, Mars i Wenus, ocean i góry. We wrześniu 2016 ekipa Dwa Razy Ziemia wraz z przyjaciółmi wystartowała z projektem „Rowerami przez Portugistan – jedziemy dla Olega”. Dziewczyny pojechały do Portugalii, gdzie dotarły m.in. na najbardziej wysunięty na zachód punkt lądu stałego Europy. Chłopcy przemierzyli góry Kirgistanu, gdzie dotarli nad drugie co do wielkości jezioro obszarów górskich świata – Issyk Kul.

Podczas wyprawy działy się rzeczy magiczne, a główną w nich rolę odegrał Oleg, chłopiec z Legnicy, który urodził się z szeregiem wad genetycznych. Naszym wspólnym celem było uzbieranie funduszy na turnus rehabilitacyjny dla tego małego wojownika. Podczas prelekcji dowiecie się:
– Gdzie leży Portugistan i jak wiele kilometrów rowerem można pokonać mając na to zaledwie dwa tygodnie?
– Czym różni się kobieca wyprawa od męskiej? Co wyjdzie z zestawienia i porównania obu światów ze sobą?
– Czy trzeba mieć doświadczenie i świetną formę, by zaplanować podobną wyprawę?
– Oraz, last but not least: jaką sumę udało się zebrać dla Olega i jak ważne będą rehabilitacje, w których weźmie udział dzięki darczyńcom projektu?

Ponadto dowiecie się, jak spakować rower do samolotu i nie oszaleć, jak pozbyć się sraczki na rowerze i czy cukinię można wychowywać jak własną córkę.

Twój temat! Jesteśmy otwarci na propozycje
Czas trwania: 30-90 min

Interesuje Cię jeden z krajów, w którym byliśmy? Masz pomysł na własna prelekcję? Daj znać, a przygotujemy dla Ciebie coś wyjątkowego!

Dla kogo opowiadamy?

Nasze opowieści są dostosowane do publiczności, dlatego każda prelekcja ma kilka wariantów – dzieciom nie opowiemy o figlach na plaży, dorosłych nie zanudzimy opowieściami o niezwykłych zwierzątkach. Naszą publicznością byli już: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum i liceum, studenci,  uczestnicy targów i festiwali, uczestnicy imprez okolicznościowych, seniorzy.

Występowaliśmy m.in. na Kolosach w Gdyni (2017), Międzynarodowych Targach Turystycznych we Wrocławiu (2016, 2017), Opolskim Festiwalu Podróżniczym (2017); cyklicznie występujemy we wrocławskim pubie Wędrówki, opowiadaliśmy o Azji podczas Wielkopolskiej Lekcji Geografii w Ostrzeszowie oraz Dniach Ekologii w Szprotawie, pojawiamy się w domach kultury. 

Chciałbyś posłuchać naszych historii?

Nasz kalendarz jest elastyczny i chętnie dojedziemy w każde miejsce w Polsce. Po prostu Napisz do nas! 

 

Study Tour / Pisanie tekstów / Współpraca skrojona na miarę

Co jeszcze możemy Ci zaproponować?

Study tour

Lubimy odkrywać nowe miejsca, szczególnie autostopem, pieszo oraz rowerem. Do projektów STUDY TOUR podchodzimy kreatywnie, a w tekstach łączymy informacje praktyczne z ziemniaczanym luzem. 

Pisanie tekstów

W żyłach Damiana płynie talent do tworzenia lekkich tekstów, Marta jest zawodowym copywriterem. Z chęcią podejmiemy się PISANIA TEKSTÓW dla Ciebie, jeśli tylko ich treść i styl będą współgrać ze stylem naszego bloga oraz jego czytelnikami. 

Współpraca szyta na miarę

Masz inny pomysł na współpracę z nami? A może wiesz, co chcesz zrobić, ale nie wiesz jak to ugryźć? Super! Z przyjemnością stawimy czoła takiemu wyzwaniu, ponieważ z doświadczenia wiemy, że indywidualne podejście, swoboda relacji i twórczy klimat tworzą najlepsze efekty.

Konkursy, eventy turystyczne, testy sprzętu, organizowanie wyjazdu, patronat medialny, współpraca długofalowa… Jeśli tylko projekt okaże się interesujący zarówno dla Ciebie jak i dla nas – zróbmy to razem!

Nie wstydź się 😉

Po prostu Napisz do nas!