Jak ustawia się figury w szachach?
Data publikacji 18 marca, 2024Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z szachami, to jednym z podstawowych elementów, który powinieneś sobą opanować, jest ustawianie figur na szachownicy. Posiada to znaczenie nie tylko ze względu na poprawność rozgrywki, ale także pozwala lepiej zrozumieć role poszczególnych figur oraz zasady ich poruszania się.
Jak ustawia się figury w szachach?
Figury w szachach ustawia się na odpowiednich dla nich polach szachownicy już na początku gry. Szachownica to kwadrat, podzielony na 64 mniejsze kwadraty, zwane polami, ułożone w 8 kolumn (pionów) i 8 rzędów. Pola te są naprzemiennie białe i czarne. Każdy gracz dostaje zestaw 16 figur: król, królowa, dwa gońce, dwa skoczki, dwie wieże i 8 pionów.
Na początku, szachownica powinna być ustawiona w taki sposób, żeby pole w prawym dolnym rogu od strony każdego z graczy było białe. Figury ustawiamy w następujący sposób:
- Wieże stawiamy na polach rogu (a1, h1 dla białych i a8, h8 dla czarnych),
- Obok wież stawiamy konie (na polach b1 i g1 dla białych, b8 i g8 dla czarnych),
- Obok koni stawiamy laufery, zwane też goniecami (na polach c1 i f1 dla białych, c8 i g8 dla czarnych),
- Damy stawiamy na polu d1 dla białych i d8 dla czarnych. Trzeba pamiętać, że dama zawsze staje na polu swojego koloru, czyli biała dama na białym polu, a czarna na czarnym,
- Królów stawiamy na polu e1 dla białych i e8 dla czarnych,
- Piony ustawiamy na drugim rzędzie od każdego z graczy, czyli dla białych na rzędzie 2, a dla czarnych na rzędzie 7.
Ruchy figury
Po ustawieniu szachów na planszy, kolejnym krokiem do poprawnej gry jest zrozumienie, jak te figury mogą się poruszać.
- Wieża porusza się poziomo lub pionowo na dowolną ilość pól.
- Gońce poruszają się po skosach, również na dowolną ilość pól.
- Skoczek jako jedyna figura porusza się „skokami”, to jest przeskakuje inne figury. Jego ruch to jeden ruch w pionie lub poziomo, a następnie jeden ruch po skosie. Wszystko to razem wygląda jak litera „L”.
- Królowa to najbardziej uniwersalna figura, która łączy w sobie ruchy wieży i gońca. Może poruszać się po liniach prostej oraz po skosach, na dowolną ilość pól.
- Król może poruszać się o jedno pole we wszystkich kierunkach.
- Pion porusza się do przodu o jedno pole, ale bije po skosie także o jedno pole. Na swoim pierwszym ruchu ma możliwość poruszenia się o dwa pola do przodu.
Strategie umieszczenia figury
Na początku gry figury ustawione są według zasad szachowych, jednak podczas gry możemy je umieszczać na innych pozycjach w celu wykonania strategii. Ważne jest, aby zrozumieć, jak wartość figury wpływa na jej rozmieszczenie na planszy. Na przykład pionki są zwyczajnie używane do obsadzania środkowych pól na początku gry, aby kontrolować przestrzeń i pozycję na planszy. W późniejszych etapach gry wieże, gońce i konie mogą dominować na planszy dzięki swoim unikalnym ruchom.
Umiejętność efektywnego ustawienia figurek na planszy jest kluczowa dla rozwoju twojej gry w szachy. Dobrze zrozumieć unikalne ruchy każdej figury, jak również zrozumieć, jak te ruchy mogą wpływać na twoje strategie gry. Przede wszystkim, wartość każdej figury zmienia się w zależności od jej pozycji na planszy. Na przykład, wieża na otwartym polu jest znacznie cenniejsza niż na początkowych polach, ponieważ może kontrolować więcej przestrzeni. Podobnie, pionek na szóstym ruchu jest o wiele valuablejszy niż na swoim początkowym polu, ponieważ jest bardzo bliski przekształcenia w inna, silniejszą figurę.
Pamiętaj więc, że strategia umieszczenia figura na szachownicy to nie tylko znajomość zasad, ale przede wszystkim plan gry, refleks i umiejętność przewidywania ruchów rywala. Czytasz ten artykuł, więc na pewno jesteś na dobrej drodze, aby stać się prawdziwym mistrzem szachów!