Czym jest DDA? Dorosłe dzieci alkoholików
Data publikacji 13 marca, 2024Zjawisko DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików, jest złożonym problemem, który dotyka osoby wychowane w rodzinach z problemem alkoholowym. W jaki jednak sposób problem alkoholizmu rodziców wpływa na dorosłe już życie ich dzieci? Jakie są skutki tego typu doświadczeń i jak można pomóc osobom zmagającym się z takim bagażem?
Czym jest DDA?
Po raz pierwszy określenie Dorosłe Dzieci Alkoholików (w skrócie DDA) pojawiło się w Stanach Zjednoczonych w latach 70-tych XX wieku i od tamtej pory jest szeroko używane. Termin ten opisuje osoby, które dorastały w rodzinach z problemem alkoholowym, a przez to nabyły pewnego rodzaju wzorców zachowań i reakcji emocjonalnych. DDA to termin o szerokim znaczeniu, obejmujący nie tylko osoby, które maja bezpośredni kontakt z alkoholikiem, ale też te, które doświadczyły problemów związanych z uzależnieniem od alkoholu w rodzinie.
W swojej definicji DDA uwzględnia zatem różne czynniki, takie jak: bezpośrednie doświadczenia z osobą uzależnioną, wpływ alkoholizmu na atmosferę domową i relacje między członkami rodziny, trauma powstała w wyniku pijaństwa rodziców, a także konsekwencje długoterminowego narażenia na stres związany z alkoholizmem. Wszystko to prowadzi do specyficznych schematów zachowań i myślenia, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i rozwój osoby dorosłej.
Skutki DDA
Doświadczenia z dzieciństwa mają bezpośredni wpływ na rozwój osobowości. W przypadku DDA mogą pojawić się specyficzne skutki, które wpływają na funkcjonowanie w świecie dorosłych. Wynikają one z negatywnych doświadczeń, które towarzyszą życiu w rodzinie alkoholowej.
Główne skutki obejmują przede wszystkim problemy z nawiązywaniem i utrzymaniem relacji, kłopoty z wyznaczaniem i realizowaniem osobistych granic oraz utrudnienia w radzeniu sobie z emocjami. Dorosłe dzieci alkoholików często borykają się z niskim poczuciem własnej wartości, mają problemy z kontrolą impulsów i często przejawiają tendencje do samokrytyki. Mogą również doświadczać wielu problemów zdrowotnych, zarówno psychicznych, jak i fizycznych – od problemów ze snem, przez lęki, depresję, aż po różnego rodzaju uzależnienia.
Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że osoby te przez całe swoje dzieciństwo były narażone na chroniczny stres i niepewność, czesto doświadczały przemocy lub zaniedbania emocjonalnego. Wszystko to składa się na specyficzne traumy dziecięce, które zostają ze osobą na całe życie i wpływają na jej funkcjonowanie jako dorosłego.
Pomoc dla dorosłych dzieci alkoholików
Życie jako DDA to nie tylko ciężar doświadczeń z przeszłości, ale również możliwość zmiany i wspięcia się na wyższy poziom samopoczucia i funkcjonowania. Dla wielu dorosłych dzieci alkoholików terapia i wsparcie ze strony specjalistów jest kluczowe dla początku procesu zdrowienia i radzenia sobie z trudnościami.
Psychoterapia jest ważnym elementem procesu leczenia DDA. Praca z terapeutą pozwala na podróż w głąb siebie, zrozumienie własnych emocji, zachowań i schematów myślowych, które zostały wykształcone w dzieciństwie. Wspomaga również proces budowania własnej tożsamości, poczucia bezpieczeństwa oraz wsparcia w znajdowaniu nowych, zdrowych sposobów radzenia sobie z trudnościami.
Ważne jest również wsparcie ze strony grupy. Istnieją organizacje i grupy samopomocowe takie jak Al-Anon czy DDA, które oferują wsparcie i zrozumienie osobom, które wychowały się w rodzinach alkoholowych. Spotkania są miejsce, gdzie można otwarcie porozmawiać o swoich doświadczeniach, posłuchać historii innych osób, a także znaleźć motywację i narzędzia do zmiany swojego życia.
Zrozumienie, że problem DDA to nie tylko kwestia indywidualna, ale społeczna, która dotyka wielu osób, jest kluczowe dla poczucia, że nie jest się samym i że jest możliwość pomocy i uzdrowienia. Ważne jest, aby pamiętać, że pomoc jest dostępna, i że każda osoba ma prawo do zdrowia psychicznego i szansy na lepsze życie.