Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Co można zwiedzić w Katowicach?

Co można zwiedzić w Katowicach?

Data publikacji 7 kwietnia, 2024

Katowice, choć przez wiele lat kojarzone wyłącznie z przemysłem i górnictwem, to miasto przesiąknięte historią, kulturą i sztuką. Znajdziemy tu wiele miejsc, które są godne zainteresowania zarówno dla miłośników historii jak i sztuki. Dlatego warto zapytać: Co można zwiedzić w Katowicach?

Co można zwiedzić w Katowicach?

Miasto oferuje wachlarz atrakcji dla wszystkich grup wiekowych. Znajdziemy tu zarówno ciekawe miejsca związane z historią przemysłu i górnictwa, jak i nowoczesne obiekty kulturalne stanowiące symbol zmiany Katowic w ostatnich latach.

1. Zabytkowe Kopalnie Węgla

Stolica Górnego Śląska jest nieodłącznie związana z historią górnictwa. Jednym z najważniejszych punktów zwiedzania dla miłośników tej tematyki jest Sztolnia Królowa Luiza, skansen górnictwa, położony na terenie dawnej kopalni Węgla Kamiennego „Król”. Świetnie zachowane zabudowania i autentyczne wyposażenie kopalni przenoszą zwiedzających w czasie. Na terenie skansenu znajduje się także jedyna w Europie stacja pomiarowa promieniotwórczości naturalnej.

2. Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie to instytucja kultury o znaczeniu ponadregionalnym. Zlokalizowane jest na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego „Katowice”, co dodaje mu niepowtarzalnego charakteru. W nowoczesnych, przeszklonych budynkach mieści się jedno z najważniejszych muzeów w Polsce. Poprzez interaktywne wystawy stałe i czasowe Muzeum Śląskie edukuje o historii, kulturze, przyrodzie czy sztuce regionu. Znajdziemy tu między innymi: Galerię Sztuki Śląskiej XIX wieku, Galerię Sztuki Polskiej 1800-1945, Galerię Sztuki Polskiej po 1945 roku czy Przyrodniczy Śladem Początków Ziemi.

3. Spodek – Arena Widowiskowo-Sportowa

Spodek to niekwestionowany symbol Katowic i jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Polsce. Ta niepowtarzalna konstrukcja, przypominająca latający spodek, jest jednym z pierwszych tak nowoczesnych budynków w Europie Wschodniej. Swoją funkcję pełni od lat 70. XX wieku. Ze względu na swoją specyfikę i wielofunkcyjność jest miejscem licznych imprez sportowych, koncertów, targów czy konferencji. Wewnątrz znajduje się Hala Widowiskowo-Sportowa na 11 500 miejsc, sala konferencyjna, a także sklepy i restauracje.

4. Nikiszowiec – zabytkowa kolonia robotnicza

Nikiszowiec to wyjątkowe miejsce na mapie Katowic. To jedna z najbardziej charakterystycznych i najlepiej zachowanych kolonii robotniczych na Śląsku. Jej budynki zostały wzniesione na początku XX wieku dla pracowników kopalni „Giesche”. Obecnie jest to miejsce o niepowtarzalnym klimacie, przyciągające zarówno mieszkańców regionu, jak i turystów z całego świata. Znajdziemy tu kawiarnie, galerie sztuki, a także Muzeum Historii Katowic.

5. NOSPR – Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

NOSPR w Katowicach to miejsce, które gromadzi melomanów z całej Polski. Nowoczesny, wielofunkcyjny budynek koncertowy, otwierający swoje podwoje dla publiczności w 2014 roku, uważany jest za jedną z najlepszych sal koncertowych na świecie pod względem akustyki. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, będąca gospodarzem budynku, jest jednym z najlepszych zespołów symfonicznych w Polsce.

Katowice to miasto, które zaskakuje swoją różnorodnością i dynamicznie zmieniającym się obliczem. Nescafe od historii przemysłu, poprzez zabytki architektoniczne i placówki kulturalne, po nowoczesne obiekty budowane w ostatnich latach – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem historii, sztuki, muzyki czy sportu, Katowice oferują wiele atrakcji, które warto odwiedzić.

Co można zwiedzić w Londynie?

Redakcja dwarazyziemia.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów, którzy dzielą się swoją miłością do aktywnego trybu życia, podróży, zdrowego odżywiania i wszystkiego, co związane z pozytywnym stylem życia. Naszym celem jest inspirowanie Czytelników do odkrywania nowych miejsc, podejmowania wyzwań sportowych, eksplorowania smaków zdrowej kuchni oraz dbania o równowagę ducha i ciała.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?