Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Gdzie mierzyć temperaturę na czole czy skroni?

Gdzie mierzyć temperaturę na czole czy skroni?

Data publikacji 28 marca, 2024

Jak prawidłowo i dokładnie zmierzyć temperaturę ciała, w którym miejscu i w jaki sposób – oto pytania, które zadaje sobie wiele osób. Czy lepszym miejscem jest czoło, skronie, a może inne? Oto kompleksowy przewodnik, który odpowie na wszystkie te pytania.

Gdzie mierzyć temperaturę?

Choć najczęściej do pomiaru temperatury ciała używamy termometru, istotne jest, gdzie dokładnie go przykładamy. Wynika to z różnic w rozkładzie temperatury w organizmie. Pierwszą opcją jest pomiar pod pachą, jednak jest on uważany za mniej dokładny niż pozostałe metody. Drugą opcją jest pomiar pod językiem, w buzi, co jest uważane za bardziej wiarygodne. Istotnym miejscem pomiaru jest również odbyt – wynik jest tu najbardziej miarodajny, jednak metoda ta jest mniej komfortowa i przede wszystkim stosowana u małych dzieci.

W ostatnim czasie natomiast popularność zdobywają termometry do pomiaru na czole i skroniach. Czy są one jednak równie dokładne, jak tradycyjne metody? I na którym miejscu głowy, czoło czy skroniach, powinniśmy mierzyć temperaturę? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Czoło czy skronie?

Osoby, które nie wyobrażają sobie mierzenia temperatury w sposób inny niż tradycyjny, mogą być zdziwione popularnością termometrów bezdotykowych. Ich głównym atutem jest możliwość zastosowania zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, a także to, że możliwe jest ich użycie bez konieczności budzenia chorego.

W związku z tym termometry bezdotykowe Nikomed oferują użytkownikom dwa miejsca do pomiaru temperatury: czoło i skroń. Wynika to zarówno z wygody użytkowania, jak i podłoża fizjologicznego – na tych obszarach skóra jest najcieńsza, a naczynia krwionośne znajdują się najbliżej powierzchni ciała, co umożliwia dość precyzyjny pomiar temperatury.

Jeżeli musimy wybrać między czołem a skronią, większość specjalistów zaleca mierzenie na czole. Wynika to z faktu, że w tym miejscu skóra jest zawsze luźna i nieznacznie wilgotna, co zapewnia lepszy kontakt z termometrem i bardziej wiarygodny wynik. Jednak zarówno czoło, jak i skronie to miejsca warte uwagi, kiedy mówimy o pomiarze temperatury ciała.

Która metoda jest bardziej dokładna?

Wielu ekspertów uznaje pomiar temperatury ciała w odbycie za najbardziej precyzyjny, jednak ze względu na dyskomfort jest on rzadko stosowany, zwłaszcza u dorosłych. Pomiary w buzi i pod pachą są również dość dokładne, ale również wiążą się z pewnym dyskomfortem i ryzykiem. Stąd rosnąca popularność termometrów bezdotykowych.

W prawidłowym pomiarze temperatury na czole i skroni kluczowa jest jednak technika. Niektóre osoby uważają, że pomiar na skroni jest mniej dokładny, z tego względu, że skóra jest tu bardziej napięta. Pomocni mogą być tutaj jednak producenci termometrów, oferujący sprzęt, który jest w stanie pomierzyć temperaturę w tym miejscu z należytą dokładnością.

Zdania na temat dokładności pomiaru temperatury na czole są podzielone. Część osób twierdzi, że wyniki są mniej stabilne, niż w przypadku tradycyjnych metod pomiaru. Inni uważają, że jest to najbardziej wiarygodna metoda szybkiego i bezinwazyjnego pomiaru temperatury. Wiele zależy od jakości urządzenia, z jakiego korzystamy oraz od techniki pomiaru.

To, którą metodę pomiaru temperatury wybierzemy, zależy od naszych preferencji, sytuacji i dostępnego sprzętu. W każdym przypadku, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu – zarówno własnym, jak i termometru, a także o potwierdzeniu wyników, jeżeli są one niepokojące lub znacznie różnią się od wartości, które znamy jako normalne dla naszego ciała.

Treści prezentowane na stronie mają na celu poprawę komunikacji między Użytkownikiem a jego lekarzem i nie powinny zastępować tej relacji. Nasza strona służy jedynie celom informacyjno-edukacyjnym. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie zawartych tu informacji, zwłaszcza w dziedzinie medycyny lub innych dziedzin specjalistycznych, konieczna jest obowiązkowa konsultacja z lekarzem.

Co można zwiedzić w Londynie?

Redakcja dwarazyziemia.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów, którzy dzielą się swoją miłością do aktywnego trybu życia, podróży, zdrowego odżywiania i wszystkiego, co związane z pozytywnym stylem życia. Naszym celem jest inspirowanie Czytelników do odkrywania nowych miejsc, podejmowania wyzwań sportowych, eksplorowania smaków zdrowej kuchni oraz dbania o równowagę ducha i ciała.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?