Jakie są zasady gry w piłkę ręczną?
Data publikacji 12 marca, 2024Piłka ręczna, choć może wydawać się trudna do zrozumienia na pierwszy rzut oka, jest sportem, który opiera się na kilku podstawowych zasadach. Zawodnicy, prezentujący zarówno siłę jak i zręczność, rywalizują na boisku, stworzonym wg specyficznych wymogów, w celu osiągnięcia jednego celu – strzelenia jak najwięcej bramek.
Zasady gry w piłkę ręczną
Podstawowe zasady piłki ręcznej są dość proste. Gra toczy się między dwiema siedmioosobowymi drużynami (wraz z bramkarzem), na boisku o wymiarach 40 na 20 metrów. Misją każdej drużyny jest rzucenie piłki do bramki przeciwnika. Mecz składa się z dwóch 30-minutowych połów z 15-minutową przerwą między nimi.
W niektórych przypadkach, mecz może skończyć się remisem, jednak w niektórych turniejach (np. na turniejach pucharowych czy podczas Igrzysk Olimpijskich) zasady wymagają wyłonienia zwycięzcy. W takich sytuacjach, gra jest przedłużana o dwa 5-minutowe okresy gry, a jeśli nadal jest remis, to następuje seria rzutów karnych.
Zasady dotyczące pola gry
Boisko do piłki ręcznej jest zasadniczo prostokątem o wymiarach 40 na 20 metrów. Na końcach boiska znajdują się bramki szerokości 3 metrów i wysokości 2 metrów. Wokół bramki wyznaczony jest obszar bramkowy, w którym tylko bramkarz ma prawo przebywać.
Zarówno przed, jak i za linią bramkową znajduje się pole karności, czyli linia od której wykonuje się rzuty karne. Ma ona 7 metrów długości od linii bramki i jest oznaczona na stałe na każdym boisku do piłki ręcznej. Ponadto, przed obszarem bramkowym znajduje się jeszcze linia wolnych rzutów, oddalona o 9 metrów od linii bramki. Przez środek boiska biegnie linia środkowa, która służy do wznowienia gry po strzeleniu bramki.
Zasady dotyczące zespołu i wymienników
Każda drużyna składa się z siedmiu graczy na boisku – sześciu zawodników i bramkarza. W skład drużyny wchodzą również „rezerwowi” zawodnicy, mogący zastąpić graczy na boisku. Liczba rezerwowych zawodników w piłce ręcznej to siedem, co oznacza, że zespół składa się z czternastu zawodników.
Zmiana zawodników w piłce ręcznej może odbyć się w dowolnym momencie gry, bez konieczności informowania sędziego. Faktem jest jednak, że zawodnik może wejść na boisko tylko po opuszczeniu go przez innego gracza i tylko z oznaczonego miejsca, inaczej zespół może zostać ukarany.
Wszyscy gracze, zarówno ci na boisku, jak i na ławce rezerwowych, mają prawo do strzelenia gola. Wyjątek stanowi bramkarz – może on strzelić gola tylko z gry (nie może wykonywać rzutów karnych ani rzutów technicznych).
W piłce ręcznej duże znaczenie ma faul. Zawodnik, który popełnia brutalny lub niebezpieczny faul, może zostać ukarany dwuminutowym wykluczeniem z gry lub w skrajnych przypadkach czerwoną kartką, co oznacza wykluczenie na całą resztę spotkania.