Kultura ściągania butów – skąd się wywodzi?
Data publikacji 13 marca, 2024Obyczaj ściągania butów jest stosowany na całym świecie, choć nie wszędzie jest tak samo powszechny. Znamy go przede wszystkim ze Wschodu, gdzie zdobył sobie szczególnie silną pozycję. Zrozumienie, skąd się wywodzi i jakie elementy kultury nań wpłynęły, pozwoli zrozumieć zarówno globalne różnice w obyczajowym podejściu do obuwia, jak i pogłębić naszą wiedzę na temat różnych kultur.
Skąd się wywodzi kultura ściągania butów?
Kultura ściągania butów jest praktyką obecna w różnych miejscach na całym świecie, ale szczególnie silne korzenie ma na Wschodzie. Krajami, gdzie ten obyczaj jest najszerszy i najbardziej rozwinięty, są m.in. Japonia, Korea czy Turcja. Jego wykorzenienie sięga czasów starożytnych i jest związane z licznymi aspektami życia codziennego – higieną, szacunkiem dla domowych bóstw, jak i samym podejściem do prywatności.
Samo ściąganie obuwia przed wejściem do wnętrza ma wiele pozytywnych aspektów zarówno praktycznych, jak i symbolicznych. Pierwszy z nich to oczywiście utrzymanie czystości w domu. Jeśli mówimy o czasach bez odkurzaczy czy piorących maszyn, utrzymanie domu w czystości było sprawą priorytetową.
Tradycje związane z zdejmowaniem obuwia
W Japonii ściąganie obuwia jest nie tylko kwestią higieny, ale także ważnym elementem protokołu społecznego, obecny zarówno w domach prywatnych, jak i miejscach publicznych, takich jak szkoły czy niektóre firmy. Wyjaśnia to dzielenie japońskich domów na część „brudną” (genkan), gdzie zdejmuje się obuwie, oraz „czystą”. To podkreśla symboliczne rozdzielenie świata zewnętrznego – brudnego i pełnego chaosu – od wewnętrznego – uporządkowanego i czystego.
Tradycję ściągania obuwia ma też rodzimą kulturę Inuitów. To u nich zdejmowanie butów przed wejściem do domostwa jest nie tylko wyrazem szacunku dla domowników, ale i kluczem do przetrwania w surowych, arktycznych warunkach, gdzie wilgotne obuwie mogło prowadzić do odmrożeń.
Wpływ religii i wartości społecznych
Kultura ściągania butów ma także swoje korzenie w religii. W wielu kulturach obuwie jest postrzegane jako nieczyste, ze względu na swoje bezpośrednie zetknięcie z ziemią. W kontekście religijnym, ziemia jest często kojarzona z nieczystością, co ma bezpośredni wpływ na obyczaje związane z obuwiem. W islamie, wierni przed modlitwą muszą doprowadzić swój organizm do stanu „czystości rytualnej” – w tym celu wykonują „wudu”, czyli rytuał oczyszczenia, który obejmuje również umycie stóp. Z tego powodu w meczetach zdejmuje się obuwie.
Podobny zwyczaj występuje też w hinduizmie, gdzie wchodzenie do świątyni w butach jest uznawane za profanację miejsca świętego. Wyjątkiem są tutaj czasami kapłani, którzy mogą nosić specjalne obuwie ceremoniałowe. Ściąganie butów przed wejściem do świątyni jest zarówno wyrazem szacunku dla Boga, jak i dla samej świątyni, która jest uważana za miejsce szczególnie czyste i święte.
Zdejmowanie butów ma więc zarówno praktyczne, jak i symboliczne znaczenie. Jest to praktyka głęboko zakorzeniona w kulturach wielu społeczności na całym świecie, stanowiąc nieodłączny element ich tradycji. Kultura ściągania butów jest więc nie tylko praktyką codzienną, ale równocześnie symboliczną manifestacją wartości, które dana społeczność wyznaje.