Nadwrażliwość na odrzucenie (RSD) – co to jest?
Data publikacji 30 września, 2024
Jedną z niepożądanych cech osób z ADHD jest tzw. nadwrażliwość na odrzucenie (Rejection sensitive dysphoria). Obecność objawów związanych z RSD mocno rzutuje na relacje ADHD-owców z innymi. Jeśli chcesz zrozumieć ten objaw i lepiej sobie z nim radzić,
Czym jest Nadwrażliwość na odrzucenie RSD?
Nadwrażliwość na odrzucenie to wyjątkowo intensywna wrażliwość emocjonalna, a niekiedy wręcz fizycznie odczuwalny ból, powstający na skutek krytyki innych — zwłaszcza bliskich osób.
RSD powstaje także w sytuacjach, gdy ADHD-owiec ma poczucie niespełnienia ambicji swoich lub swoich bliskich.
Wielu ekspertów twierdzi, że występowanie RSD jest cechą ADHD, która w największym stopniu utrudnia funkcjonowanie w dorosłym życiu.
W wielu przypadkach uczucia związane z RSD są internalizowane — oznacza to, że dana osoba swoje obawy i zmartwienia przeżywa wewnętrznie. To w niektórych sytuacjach może prowadzić do znacznego pogorszenia nastroju, a w skrajnych przypadkach do prób samobójczych.
Jeśli odczuwasz objawy sugerujące występowanie nadwrażliwości na odrzucenie, a nie masz diagnozy ADHD, warto zastanowić się nad krokami w tym kierunku. Możesz w internecie znaleźć strony, na których wypełnisz wstępne kwestionariusze przydatne podczas diagnozowania tego zaburzenia — diagnoza ADHD na stronie Psychologwnecie.pl jest słusznym krokiem, który może przybliżyć Cię do lepszego zrozumienia swoich zachowań.
Lepsze zrozumienie objawów RSD przy ADHD
Warto teraz dokładniej pochylić się nad charakterystyką RSD. W końcu wiele osób przez długie lata nawet do czasu dorosłości żyje z Nadwrażliwością na Odrzucenie, nie zdając sobie sprawy, co jest faktyczną przyczyną objawów.
Do najczęstszych objawów RSD u pacjentów z ADHD należą:
-
osoby często czują się zakłopotane lub odczuwają niezręczność;
-
mają ograniczoną wiarę w siebie;
-
trudno im opanować negatywne emocje w sytuacji, gdy doświadczają odrzucenia;
-
nie chcą angażować się w projekty, w których widzą dużą szansę niepowodzenia;
Lista symptomów RSD mogłaby być znacznie dłuższa — często nadwrażliwość na krytykę przybiera postaci bardzo indywidualne. Dlatego właśnie najlepszym sposobem na zdiagnozowanie tego objawu jest kontakt z lekarzem psychiatrą lub psychologiem specjalizującym się w pracy z osobami z ADHD.
Jakie działania prowadzą do RSD?
Jest kilka grup czynników, które wywołują u osób z ADHD objawy określane jako RSD. Zalicza się do nich przede wszystkim:
-
Odrzucenie: może to być odrzucenie przez partnera lub znajomego — z tym że wcale nie musi ono mieć faktycznie miejsca, a może jedynie wystąpić w umyślę ADHD-owca.
-
Dokuczanie — jest to widoczne u młodszych osób. Mają one wrażenie, że grupa im rówieśników im dokucza.
-
Krytyka — jej zasadność nie ma tu znaczenia. RSD może wystąpić w każdej sytuacji. Nawet wtedy, gdy krytykowania osoby z ADHD jest w 100% uzasadnione.
-
Negatywny odbiór własnej osoby w kontekście porażki z życia osoby z ADHD.
Jak radzić sobie z RSD?
Sporo już powiedzieliśmy o tej cesze ADHD. Czas zastanowić się, jak osoby mogą radzić sobie z nią, gdy da ona o sobie znać.
-
Sięgnięcie po techniki z obszaru mindfulness — spokój, który można osiągnąć takimi praktykami jak medytacja bywa nieoceniony w łagodzeniu RSD.
-
Poskramianie negatywnych myśli — gdy zdasz sobie sprawę z tego, że zaczyna u Ciebie działać RSD, warto jasno objąć wszystkie negatywne myśli i odczucia. Słowem: zapanować nad nimi.
-
Warto skupiać się na mocnych stronach swojego charakteru, gdy zbliżą się atak RSD. Dążenie do poprawy samooceny może okazać się zbawiennym krokiem, który pozwoli zapanować nad RSD.
RSD – problematyczny objaw ADHD (podsumowanie)
Wiele osób, które od wielu lat żyją z diagnozą ADHD, potrafi kontrolować Nadwrażliwość na odrzucenie. Warto więc wykonać pierwszy krok — skontaktować się ze specjalistą, który na co dzień zajmuje się pomocą osobom z tym zaburzeniem. Ten krok pozwoli poprawić codzienne funkcjonowanie, nawet jeśli RSD będzie jego stałą częścią.
Artykuł sponsorowany